Tyrimo ataskaita

Šiek tiek apie mūsų projektą

Projektas „Inovatoriai ir ugdytojai bibliotekose“ (toliau – angl. santr. DIDEL) pirmiausia yra skirtas bibliotekų lankytojams, kurie kiekvieną kartą atėję į biblioteką, turi galimybę sužinoti ar atrasti kažką naujo bei nepatirto; ir, žinoma, patiems bibliotekininkams, t. y. tiems patiems ugdytojams, kurie ir sukuria bei pasiūlo tas galimybes savo lankytojams.

Savo projektu mes norime parodyti, kad:
  1. Žmonės, nori jie to ar ne, mokosi visą savo gyvenimą, o viešųjų kultūros bei švietimo institucijų tikslas yra sudaryti tam įkvepiančias galimybes bei įtikinti visuomenę, kad verta tai daryti.
  2. Biblioteka sukuria saugią ir patogią aplinką įveikti naujus mokymosi iššūkius, išvengiant nepatogių mokyklos ar akademinių institucijų trūkumų, bei suteikia galimybę eksperimentuoti ir atrasti naujus priimtinus mokymosi būdus.
  3. Bibliotekininkams – dažnai instinktyviai atliekantiems prasmingą veiklą (pvz., vieninteliams, dirbantiems su suaugusiais tam tikroje bendruomenėje), reikia kvalifikuotos pagalbos norint sąmoningai planuoti šią savo veiklos sritį bei metodus, ir įtraukti tai į savo institucijos strateginius planus.
Tyrimo ataskaita „Mokymosi pavyzdžiai bibliotekose”

Pirmoji, labai didelė, mokomosios medžiagos bibliotekininkams dalis, kurią parengė DIDEL projekto komanda, yra tyrimo ataskaita „Mokymosi pavyzdžiai bibliotekose“. Joje rasite mūsų pusantrų metų tyrimo, kurio metu bandėme išsamiai analizuoti švietimo veiklas bibliotekose, rezultatus. Ataskaitoje apžvelgiami bibliotekų veiklų, skirtų suaugusiems, iššūkiai ir problemos, analizuojama kiekvienos partnerės šalies (Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Norvegijos) situacija, taip pat ir bendras Europos Sąjungos kontekstas. Ataskaitoje surinkti ir pateikti šie duomenys:

  • kiekybinio ir kokybinio tyrimo, atlikto projekto partnerių šalių bibliotekose (iš viso buvo tirtos 333 bibliotekos), duomenys;
  • edukacinių programų pasiūlymai, bibliotekų specialistų kompetencijos, vartotojų ir nesilankančiųjų bibliotekose poreikiai;
  • giluminiai interviu su bibliotekininkais iš veikliausių bibliotekų kūrybiškumo, daugiakultūriškumo ir socialinių inovacijų srityse;
  • pastebėjimai bei išvados iš DIDEL projekto eigoje vykusių seminarų ir vizitų bibliotekose;
  • prieinamų leidinių, ataskaitų ir tyrimų analizės duomenys.

Ką dar jūs galite rasti tyrimo ataskaitoje?

Ataskaitoje pateikta informacija sukuria bendrą bibliotekų vykdomų suaugusiųjų švietimo veiklų paveikslą. Čia taip pat rasite bibliotekininkų turimų ir pageidaujamų įgyti kompetencijų, reikalingų siekiant geriau ir efektyviau reaguoti į bibliotekų lankytojų poreikius, analizę.
Rengiant tyrimą mes daugiausia dėmesio skyrėme šioms temoms:
  1. Gyvenimo kokybė, jos suvokimas atskirų šalių vietos bendruomenėse, remiantis oficialiais ES dokumentais ir mokslinių tyrimų ataskaitomis; bibliotekos vaidmuo formuojant gyvenimo kokybę ir vietos bendruomenių integraciją.
  2. Bibliotekų edukacinė veikla, jos formos ir įgyvendinimo metodai; mokymosi visą gyvenimą strategijos atskirose šalyse; bibliotekų vartotojų ir nesilankančiųjų bibliotekose poreikiai.
  3. Bibliotekininkų kompetencijos ir švietimo iššūkiai XXI amžiuje.
  4. Europos Sąjungos suaugusiųjų švietimo politika.
  5. Geroji bibliotekų patirtis kūrybiškumo, daugiakultūriškumo ir socialinių inovacijų srityse.
  6. Pagrindiniai iššūkiai, sėkmės veiksniai, nesėkmės ir pokyčiai.
  7. Projekte dalyvaujančių šalių: Lietuvos, Latvijos, Norvegijos ir Lenkijos, kultūros sektoriaus analizė; pagrindiniai veiksniai, prisidedantys prie kultūros institucijų vystymosi aplinkos.

Bibliotekos vaidmuo vietos bendruomenių mokymosi ir integracijos procesuose

Apibendrinant tyrimą bandėme parodyti santykį tarp subjektyvaus „gerovės“ jausmo ir jo formavimosi veiksnių. Eurostato 2015 m. tyrimas[1] aiškiai įrodo, kad pasitenkinimas gyvenimu priklauso nuo daugelio kintamųjų, įskaitant galimybes įgyti išsilavinimą, tęsti mokymąsi, turėti ir vystyti socialinius ryšius ir, žinoma, subjektyvus asmens „prasmės ir vertės“ jausmas. Šiame kontekste biblioteka mums atrodo kaip ideali vieta mokytis visą gyvenimą, palaikanti aplinka, kurioje visi yra kaip namuose. Bibliotekos padeda užmegzti ryšius bei glaudesnius santykius, skatina vietos bendruomenių integraciją.

Santykinai nauja, iš dalies neišvystyta, bibliotekų veiklos sritis yra iššūkiai susiję su beprecedenčiu žmonių - tiek darbuotojų, darbo migrantų, tiek politinių pabėgėlių, judėjimu.

Ataskaitoje surinktas turinys gana aiškiai parodo didžiulį bibliotekos potencialą ne tik individualaus mokymosi procese, bet ir gebėjime kurti socialinio gyvenimo pagrindus vietos bendruomenėse.

[1] Quality of life: facts and views (Eurostat, 2015).

Tyrimo ataskaita (anglų kalba)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą